Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cyklo-toulky: Krása rychlebských hor ze sedla MTB

5. 2. 2014

Na začátku léta roku 2012 se naše parta aktivních jezdců a milovníků horských kol dohodla na společné dovolené v Rychlebských horách. Sešlo se to tak, že jsem dostala tip od svého bratrance na údajně výborné cyklostezky v horách, po nichž je jízda prý velkým zážitkem. Následně se ke mně dostal tip i na stejně úžasnou chatu někde v podhůří Rychlebských hor, kde lidi mají možnost spát na peci, houpat se na obrovské dřevěné pirátské lodi nebo se vozit po laně přes jezírko, a to za velmi lidovou cenu.

Nyní je snad jasné, že dále již nebylo co řešit. Chalupa U Hastrmana se nacházela v osadě Zálesí poblíž městečka Javorník. Jelikož jsme z Ostravy, několik vybavenějších z nás, kteří vlastní na svých bicyklech také nosiče a cyklotašky, se rozhodlo cestu absolvovat napůl kolmo a napůl vlakem. Zbytek si vezl zadek v autě, za což jsme měli být ještě vděční.

Naše trasa vedla z Mikulovic po hranici s Polskem až do Javorníku, odkud to bylo do chalupy v Zálesí jen pár kilometrů, za to ale pekelných. Cesta se totiž vinula velmi pomalým a hadovitým stoupákem, který jsme šlapali na nejpomalejším převodu cca 20 min. Nahoře nás ale čekalo víc než zadostiučinění v podobě opravdu luxusní chaty na velkém pozemku s ohništěm, přístřeškem, venkovním krbem a spoustou atrakcí pro děti i dospělé. Z fotogalerie z webu pronajímatele však můžete posoudit sami.

 a--1-.jpg  a--8-.jpg

Následující prodloužený víkend jsme si v tomto kraji nevýslovně užili. V červnu bylo krásně teplo, na stromech visely šťavnaté třešně a koupat se dalo téměř v každé vodě, kterou jsme potkali. Pokud by někdo zavítal do oblasti kolem Javorníka nebo přímo do chalupy na Zálesí, mohu jen a jen doporučit vystoupat nad chatu a následovat cyklostezky, které šplhají a klesají po tamních horách. Nejde o nějak příkré stoupáky, ačkoliv je to krajina dost zvlněná. Odměnou vám vždycky bude nádherné klesání po zelené louce do údolí nebo rychlý sjezd po lesní cestě mezi stromy.

Minout byste určitě neměli malebné Račí údolí, do kterého můžete sjet z jedné z cyklotras, najdete v něm kromě nádherné divočiny také opuštěnou tančírnu, která vypadá jako jeden ze saloonu na divokém západě. Za vystoupání stojí určitě i zřícenina hradu Rychleby. Severněji pak stojí za výlet Borůvková hora s rozhlednou.

rch1-cl.png

Ohniskem zájmu však byly již zmiňované Rychlebské stezky. Tyto stezky jsou v podstatě traily uzpůsobené pro zábavnou jízdu na horském kole. Projekt vznikl v roce 2009 jako nápad a iniciativa několika nadšenců, nyní se však o stezky pravidelně starají zaměstnanci. V obci Černá Voda funguje základna a info centrum. Černá voda je také místem, odkud se na značené cyklostezky vyjíždí. Jejich síť a náročnost popisují mapy dostupné ke stažení přímo na webovkách.

My, jakožto amatérští jezdci, jsme se vydali na severní nejlehčí trail podél Černého potoka. Tuto trasu všem doporučuju, terén není náročný, ačkoliv je určitě příjemnější jej jet na horském kole a treka nechat doma. Trasa vede podél potoka a jedná se o střídavé mírné klesání, kopečky, přejezdy přes dřevěné můstky, haldy v lese, ostré zatáčky a sjezdy. Trail je dlouhý asi 8 km, užijete si ale každý metr.

Ostatní traily jsou už střední až vysoké náročnosti a vyjíždět byste na ně neměli, pokud nejste zkušený jezdec s celoodpruženým krasavcem. Ostatně, jak přesně vypadají náročnější trasy můžete zkouknout v následující videoreportáži.

 

 

b--2-.jpg  b--3-.jpg  c--2-.jpg

Po dokončení trailu podél Černého potoka se můžete zastavit do Vidnavy na oběd a vrátit se zpět po cyklotrase 6047 kolem Smolného vrchu a Venušiných misek. Rozcestník stojí na břehu rybníka a najdete zde příjemné posezení, ačkoliv komáři tam žerou jako diví. Nejlépe je proto z Vidnavy pokračovat dál a dát si příjemný okruh přes Velkou Kraš a Kobylou nad Vidnávkou. Pokud za Tomíkovicemi na křižovatce odbočíte po hlavní silnici směrem na Javorník, pojedete alejí třešní několik set metrů až k odbočce na nádherný lom Vaněk, který je jako stvořený k letnímu osvěžení. Pokud byste si zajížďku protáhli až do Bergova, na vrcholu blízkého kopce Lánský vrch nepřehlédnete obrovskou židli a stůl.

Asi největší koncentraci báječných lomů ale najdete v okolí města Žulová. Za návštěvu stojí minimálně lom Rampa a Vycpálek. Od lomu Rampa se pak můžete vydat ještě na turistický výšlap ke zřícenině hradu Kaltenštejn. Zvolíte-li při zpáteční cestě směr Jeseník přes Vápennou, nevyhnete se dlouhému stoupání, za to ale budete odměněni možností návštěvy jeskyní Na Pomezí.

rch2.png

Za všechny sLez Grrls můžu říct, že dovolená v Rychlebech patří mezi ty nejpovedenější, které jsme spolu absolvovaly. Nádherná příroda zdejšího kraje, která stále oplývá místy, kde se lišky ještě obtěžují dávat dobrou noc, plná přírodních útvarů a krasů, báječných lomů, skvělých turistických cest a cyklotras.

Navíc nezapomenutelná party v top chatě, v jaké jsme kdy bydlely, na tu budeme rovněž vzpomínat hodně dlouho. Určitě do Rychleb i chalupy U Hastrmana zavítáme znovu, tentokráte pravděpodobně v některý ze zimních prodloužených víkendů na běžky. Takže nezbývá než počkat si i na tento report nebo lépe, vyrazit do kraje nad Jeseníkem na vlastní pěst.

Fotoreportáž najdete ve fotogalerii na rajčeti.

 perex.jpg  c--5-.jpg    c--1-.jpg  c--4-.jpg  c--3-.jpg  c--9-.jpg