Jdi na obsah Jdi na menu
 


Běžko-toulky: Okolo Pusteven na běžkách

5. 2. 2014

Existují dvě aktivity, které my ze sLez Grrls milujeme nade vše. Jednou z nich je cyklistika a tou druhou běžkování. Výlety, turistika, míčové hry a sleziny v oblíbené boudě nebo party jsou až za těmito královnami našeho volného času. Možná, kdyby nepadal sníh, kolo by nemělo konkurenci, ale děkujme komu chceme, že se na našich horách párkrát ročně ukáže. Poloha Ostravy v blízkosti Beskyd skýtá mnoho možností, jak se v tom sportu vyřádit.

 p1080849.jpg

Úroveň běžkařských dovedností se mezi námi pohybovala od nuly po ostřílené lyžaře, takže jsme pro naši první společnou zimní dovolenou zvolili oblast Pusteven, konkrétně obec Trojanovice, jež leží pod nimi. Podařilo se nám ulovit skvělou chatu s dostatkem místa pro početnou výjezdní skupinu natěšených dam navíc s kouzelným názvem Adélka. Ta skrývala nejenom prostornou společenskou místnost s pohovkou, barem a krbem, ale také dostatek lůžek a přiměřeně velkou kuchyň.

Plán pro následující prodloužený víkend počítal s dvěma většími okruhy v sobotu a v neděli a nějakým menším v pondělí před odjezdem. Pokud jedete z větší dálky, víkend plus nějaký den navíc je ideální řešení. Ski areál Pustevny totiž skýtá bohaté vyžití jak na běžkách, tak i na sjezdových lyžích. Z níže položených Trojanovic je třeba se dopravit nahoru do areálu. Vede sem sedačková lanovka, kterou jsme využívali my nebo lze také jít pěšky od rozcestníku u hotelu Ráztoka po modré značce. Výstup je trochu příkřejší a zabere asi 40-60 min dle osobní zdatnosti.

tjv1.png

Jak už jsem říkala, okruhy kolem Pusteven zvládnou i běžkaři začátečníci. První den jsme se vydali na námi velmi oblíbenou trasu Pustevny – chata Martiňák, kterou téměř vždy zahajujeme sezonu. Jedná se o trať v délce cca 8 km upravovanou strojově a vedoucí po vrstevnici s klesajícím charakterem až k příjemné chatě na konci, kde se dá zahřát čajem a zelnou polévkou nebo osvěžit točeným pivem. Na cestě je jen málo kopečků, které vyžadují trochu zaplužit, cesta zpět pak navzdory výškovému profilu, jak naznačuje obrázek, není nijak náročná a v podstatě po překonání cca 2 km jedete téměř jako po rovině. V případě jasné oblohy se Vám naskytnou nádherné výhledy do údolí.

 tjv12.png

Existuje také trať v opačném směru, na jejímž konci stojí chata Mír, ovšem tato nebývá upravována a protože vede níž, stává se, že nebývá dost sněhu po celé její délce. Navíc je na začátku dost příkrá a po ostrém sjezdu se člověk neubrání nechuti, když si uvědomí, že totéž bude muset na zpáteční cestě vystoupat. Dá se na to ale kulišácky vyzrát, kdy po sjezdu za ostrou levotočivou zatáčkou, kdy narazíme na zelenou značku po ní pojedeme až k lesní cestě, která stoupá zpět k Pustevnám volněji. Končí však u Skalíkovy louky, odkud už je nutné dojít po silnici.

p1080673.jpg

p1080794.jpg

p1080661.jpg

Areál Pustevny nabízí množství příležitostí, jak se před luxusním sjezdem po Knížecí cestě (oranžová trasa na mapce) dolů do Trojanovic zahřát. Jurkovičovy stavby navíc oku lahodí a pokrmy v nich podávané sevřený žaludek lyžařův vždy potěší. Závěrečnou třešinkou sportovního dne je vpravdě zážitkový 5 km dlouhý sjezd z areálu po široké cestě až k hotelu Ráztoka. Sjezd není příkrý, zvládnete jej až dolů takřka bez plužení, někteří si na cestu zpět berou sáňky nebo boby. Možná je dobré udělat akorát pár zastávek, když začnou brnět nohy a aby druhý den tolik nebolela třísla.

 tjv14.png

Program pro následující dny se dá nasadit různě. Lze se vydat na okruh kolem Zmrzlého vrchu, který je v úvodu zahájen překvapivým a velmi příjemným sjezdem, načež je ale třeba přece jen napnout svaly a začít pozvolna stoupat. Je tam pár míst, kde některým z nás běžky trochu klouzaly nazpět, ale při dobrém mazání nebo protiskluzových šupinách se tyto úseky dají překonat jen za cenu propoceného trička. Okruh je dlouhý cca 8 km, ale pokud by vám to bylo málo, je možné vydat se ještě na krátkou vyjížďku k Radhošti o délce necelých 4 kilometrů. Na jejím konci čeká kaple Sv. Cyrila a Metoděje a také hotel Radhošť, kde si můžete dát něco na zahřátí.

p1080812.jpg

Pokud jsou mezi vámi takoví, kteří mají rádi běžkování nebo je jim tento sport sympatický a chtějí jej vyzkoušet, oblast Pusteven je pro začátečnický trénink výborná. Alespoň my si výjezd sem neodpustíme žádný rok. Jestli článek někoho z vás inspiruje k návštěvě tohoto střediska, budu jen ráda a jsem ochotná podat jakékoliv další informace níže v komentářích nebo na emailu naší party slezgrrls@gmail.com . Na tento mail také můžou napsat zájemci, kteří by s námi někdy chtěli někam vyrazit, ať už na běžky nebo cyklotúru. Rády vás poznáme.

Nezbývá než dodat tradiční pozdrav, takže SKOL!, přátelé! :)

Krátkou fotoreportáž najdete na našem albu na rajčeti.