Jdi na obsah Jdi na menu
 


Výšlap na Velký Javorník

   

         Dne 12.9.2010 pořádají slezgirls

         výšlap na Velký Javorník !!!            

 

          Sraz : 8 hodin nádraží O-Svinov

       

 Hora Velký Javorník

Velký Javorník (1071 m) je nejvyšší horou pohoří Javorníky. Nachází se nadaleko hranic již na území Slovenska.
Až na malou výjimku obklopují Velký Javorník ze všech stran lesy. Na vrcholu na pískovcovém podkladě rostou převážně byliny a tráva. Z vrcholu se otvírají krásné výhledy na dolinu Váhu, vrchy Súžovských skal a Strážovských vrchů, vrcholy Javorníků, hřeben Malé Fatry a Kysucké Vrchoviny.
Na svazích Velkého Javorníku směrem k rekreační oblasti Kasárna se rozkládá lesní rezervace Veľký Javorník. Rezervace chrání pozůstatek původních jedlo – bukových pralesů s příměsí smrků a chráněné rostliny.
Vrchol Velký Javorník je přístupný z osady Podjavorník, Ráztoky a Horní Mariková. Nejkratší výstup (cca 1 hodina) je z osady Podjavorník po žluté turistické značce. Přes vrchol vede naučná stezka Javorníky – Družba. Trasa měří 25 km a je na ni sedm informačních panelů. 


 
Vrchol v zimě
 

 Turistická chata na Velkém Javorníku

 Velký Javorník je nejvyšším bodem Veřovických vrchů, ležících v oblasti Moravskoslezských Beskyd v západní části Karpatského oblouku. Měří 918 m. n. m. Na vrcholu Javorníku stojí ve výšce 905 m. n. m. turistická chata, která byla postavena v roce 1935 a patří mezi jedno z nejnavštěvovanějších míst v Beskydech.
Za pěkného počasí je z Velkého Javorníku krásný výhled na Lysou horu, Smrk, Kněhyni, Radhošť, Nořičí, na Palkovické hůrky či na horský masív Ondřejník. Za dobré viditelnosti můžete dohlédnout do Jeseníků, na Oderské vrchy či na Ostravsko. Na vrchol Velký Javorník se můžete vydat po turistických trasách z Frenštátu pod Radhoštěm, z Rožnova pod Radhoštěm či z obce Veřovice
 


TOPlist TOPlist

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář