Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vodácký výlet na Dunajec

8. 6. 2010

 

 

Obrazek

 

Slezgirls stráví v termínu od 12.6.-13.6.2010 vodácký víkend na řece Dunajec.

 

 

 

    Řeka, která odvádí vody ze slovenského území do Baltického moře. Jeho pramenné zdroje Biely a Čierny Dunajec a Biela voda a její pravostranný přítok Javorinka odvádějí vody z Pienin. Od Nového Targu má řeka podélný tok na východ, ze slovenského území přijímá ještě pravostranné přítoky Osturňanský (Kacvinský) potok, Rieku a Lipník.
    Na svém dalším toku Dunajec vyhloubil přes vápencová bradla romantickou roklinu, známý Průlom Dunajce a vtéká do něj Lesnický potok. V bradlovém pásmu se kroutí na severozápad, ještě jednou se prodírá přes pásmo Gorcov do Nowosacké kotliny, kde přijímá svůj největší přítok řeku Poprad a po dalším 40 kilometrovém úseku se vlévá do Visly.
    Průlom Dunajce je v rozsahu 360 hektarů chráněnou přírodní rezervací. Je to floristicky a krajinářsko-esteticky velice významné území. Dunajec odvodňuje ze slovenského území 361 km2 a v délce necelých 20 km tvoří slovensko-polskou státní hranici.
    Průlomem Dunajce vede turistická stezka, na které je umístěno 10 naučných zastávek. Velice zajímavý je splav Dunajce na „pltích“(dřevěných vorech), což je místní turistická atrakce

 

 

Obrazek

 

 

 

 

 

Obrazek

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář